מילון מונחים

ס'

סגור– יין שכמעט ואינו מפיץ ניחוח וטעמיו מוגבלים ורחוקים. יין כזה זקוק לאוורור חזק, או לתקופה נוספת בבקבוק.

סוביניון בלאן- זן ענבים לבן נפוץ מאוד בכל העולם, המפיק יינות עשבוניים ורעננים. ניתן לייצור ממנו גם יינות בעלי אופי טרופי מובהק. הסוביניון בלאן מעניק ליין "וייט טוליפ" את הרעננות והקלילות שלו, והופך אותו ליין מתאים לאוכל.

סומלייה– מלצר יין. אדם אשר תפקידו במסעדה למכור יינות ולהתאים אותם בצורה הטובה ביותר  למנות ולסועדים אשר מזמינים את היין. הסומלייה לרוב אחראי גם על בניית תפריט היין ושמירה על מלאי היין באוסף היין של המסעדה.

סחיטהpressing– השלב בו מפרידים את הנוזל מהמוצקים. ביין לבן הסחיטה נעשית לענבים הטריים, ואילו ביין אדום היא נעשית לאחר שהיין תסס. שיטת הסחיטה האיכותית ביותר היא בעזרת מסחטה פנאומתית, המשתמשת בבלון אויר הסוחט את הענבים בצורה עדינה ומבוקרת.

סינון– פעולה המפרידה בין הנוזל ובין מוצקים בגדלים משתנים, לפי החלטת היינן. חלק מהיינות חייבים בסינון, כדי לשמור תקינותם בבקבוק, ואילו בחלק הפעולה בעיקר אסטטית. סינון דק מדי עלול לפגום באיכות היין, ועל כן נהוג לסנן יינות איכות סינון גס בלבד.

סירה- זן ענבים אדום המפיק יינות בעלי צבע עז וארומות תיבוליות ומיוחדות. זן הסירה אופייני לאיזור הרון בצרפת, אולם ניתן למצוא אותו בכל העולם, וגם בישראל מיוצרים ממנו יין איכות. יש המכנים את הזן גם "שיראז".


created by armadil